Prešernov dan v Sloveniji obeležujemo od konca druge svetovne vojne oziroma od leta 1945 dalje. Do praznika poteka (kritičen) pregled kulturnih dosežkov minulega leta in se organizira osrednja državna proslava, na kateri podelijo Prešernove nagrade in nagrade Prešernovega sklada za vrhunske dosežke na področju umetnosti v Sloveniji. Slovenski kulturni praznik je državni praznik in velja za dela prost dan. Na ta dan številne kulturne ustanove organizirajo dan odprtih vrat, kjer obiskovalcem in obiskovalkam približajo svoje delo in (še posebej v muzejih) predstavijo stalne in začasne razstave. Svoje delo in naše razstave smo tudi letos v Železniškem muzeju Slovenskih železnic brezplačno predstavili več kot 500 obiskovalcem in obiskovalkam.
France Prešeren in železnica
France Prešeren se je potovanj z vlakom veselil in železnici namenil pesem z naslovom Od železne ceste, ki je bila objavljena, 16. 4. 1845, v Kmetijskih in rokodelskih novicah. Žal pa ni dočakal uradnega prihoda vlaka v Ljubljano. Umrl je, 8. 2. 1849, malo več kot pol leta pred uradno in slovesno otvoritvijo odseka proge Celje – Ljubljana, ki je bila, 16. 9. 1849.
Družinsko raziskovanje železniške dediščine na letošnji Prešernov dan
V muzejskih prostorih so obiskovalci individualno in na vodenima ogledoma spoznali nekdanjo kurilnico Ljubljana Šiška, zgodovino večtonskih parnih lokomotiv, razvoj železniškega omrežja, razvoj in vzdrževanje tirov, telekomunikacijske naprave, signalnovarnostne naprave, uniforme in prometni urad iz zadnjih let obstoja Avstro-Ogrske. Navdušeno so si ogledali tudi manjšo likovno galerijo s slikami akademskega slikarja Staneta Kumarja, ki je železnici namenil večinoma svojega opusa. Za spomin na prijetno preživet čas na letošnji Prešernov dan so lahko izbrali med različnimi spominki z motivi železnice iz naše male muzejske trgovine.