Dnevi evropske kulturne dediščine in Teden kulturne dediščine so praznik dediščine, ki konec septembra združujejo ljudi v prepoznavanju, odkrivanju, varovanju in širjenju pozitivnega odnosa do dediščine. Zadnjo septembrsko soboto bomo z zanimivimi dejavnostmi za najmlajše in odrasle obiskovalce zaznamovali tudi v Železniškem muzeju Slovenskih železnic. Doživite Ljubljano v vsej njeni lepoti in raznolikosti v času ko bo potekal tudi Teden ljubljanskega turizma.
Zaznamujte začetek Dnevov evropske kulturne dediščine in Tedna kulturne dediščine z ogledom večtonskih parnih lokomotiv ter popestrite svoj čas v Tednu ljubljanskega turizma in nas obiščite v soboto med 10. in 18. uro. Vstop v muzej bo v soboto, 28. 9. 2024, brezplačen.
- Ob 11. uri bo organiziran voden ogled za otroke in mladostnike.
- Ob 14. uri bo organiziran voden ogled za odrasle obiskovalce.
Za udeležbo na vodenem ogledu so zaželene najave na muzej.sz@slo-zeleznice.si, kjer smo na voljo tudi za dodatne informacije in vprašanja.
Letošnja tema je Dediščina kulturnih poti, mreženja in povezav
O letošnji temi so koordinatorji vseevropskih Dnevov evropske kulturne dediščine in nacionalnega Tedna kulturne dediščine zapisali sledeče:
Pojma kulturna pot ne razumemo v omejenem smislu kot fizično pot, temveč v konceptualnem in splošnejšem pomenu, kot mrežo točk, krajev ali geografskih območij, ki si delijo določeno temo.
V središču teme Dediščina kulturnih poti, mreženja in povezav je misel, da nam lahko naša dediščina v snovni in nesnovni obliki veliko pove o tem, kako so bili narodi, skupnosti in države dolgo povezani in kako so še vedno povezani s skupnimi vrednotami, skupnimi praksami ter željo po ohranjanju in izmenjavi zgodb in z njimi povezane nepremične in premične dediščine, ki sestavljajo našo individualno in kolektivno zgodovino in identiteto.
Sledovi fizičnih poti, ki prečkajo pokrajine in meje, nas opominjajo na to, da so bili ljudje vedno v gibanju in da so ljudstva potovala zaradi raziskovanja, izobraževanja, osvajanja ozemelj, trgovanja, kmetovanja in romanja.
Povezave, ki so pri tem nastale, pogosto temeljijo na naši prepleteni zgodovini; naša stavbna dediščina, muzejski predmeti, umetniška dela, knjižnice, tradicije in obrti pa spominjajo na skupno preteklost in kažejo na medsebojne kulturne vplive. Poti, tako fizične kot tematske, ponujajo priložnosti za povezovanje dediščine in skupnosti.