preloder

Vljudno vas vabimo, da se v soboto, 18. maja, med 11. in 17. uro z nami podate na nepozabno potovanje v čas, ko so bile parne lokomotive še v polnem razmahu.

Obiskovalci si boste lahko poleg parnih lokomotiv ogledali tudi zbirko železniških uniform ter se seznanili z razvojem in delovanjem signalnovarnostnih in komunikacijskih naprav. Na prireditvi bosta organizirana dva brezplačna vodena ogleda naše čudovite in bogate zbirke železniške dediščine na Slovenskem (ob 11. uri za otroka in mladostnike, ob 14. uri za odrasle obiskovalce).

Za naše najmlajše obiskovalce bo po petsto metrov dolgi progi okrog muzeja vozil vlak vrtne železnice. Otroci si bodo lahko ogledali delovanje naše modelne železnice, ki obiskovalce muzeja vsakokrat navduši.

Na prireditvi bodo obiskovalcem na voljo čudoviti izdelki DAR, podjetja SŽ-ŽIP, d. o. o., s katerimi lahko ob posebnih priložnostih razveselite vaše najbližje.

Ob muzejski stavbi bomo pekli slastne palačinke oz. pavačinke, ki vam bodo dale dodatno energijo za raziskovanje železniškega sveta.

Pridružite se nam na druženju in odpotujte v čas, ko so parne lokomotive še vozile po železniških tirih.

*Za vožnjo z vlakom vrtne železnice so zaželeni prostovoljni prispevki.

Veselimo se vašega obiska!

O mednarodnem dnevu muzejev

Mednarodni dan muzejev obeležujemo v Sloveniji od leta 1977 na pobudo Mednarodnega muzejskega sveta ICOM (International Council of Museums) za večjo prepoznavnost muzejev v družbi. O zgodovini slovenskih muzejev se je nabral obširen opus besedil, ki obravnavajo razvoj od kabinetov čudes do muzejev 21. stoletja.

Pot do sodobne vloge muzejev v Sloveniji je dolga. Začela se je z zbirkami rastlin, kamnov in orožja ter se nadaljevala z zbirkami, povezanimi s plemstvom, duhovščino in izobraženci. Za začetnika muzejstva v 17. stoletju pri nas velja Janez Vajkard Valvasor (avtor znamenite Slave vojvodine Kranjske), katerega zbirke na gradu Bogenšperk nekateri strokovnjaki štejejo za prvi muzej na Slovenskem.

V 18. stoletju, v obdobju razsvetljenstva, je bil odprt prvi javni nacionalni muzej v Angliji – British Museum. Takrat so se pri nas okrog Žige Zoisa, ki je bil znan zlasti po svoji zbirki mineralov in bogati knjižnici, zbirali privrženci razsvetljenstva, med katerimi so se razširile pobude za ustanovitev Kranjskega deželnega muzeja leta 1821.

V 19. stoletju so se zbirke in muzeji ustanavljali zelo številčno, nenazadnje tudi zaradi t. i. prebujanja narodne zavesti. Do prelomnice na področju muzejev je prišlo leta 1923, ko so ustanovili Kraljevi etnografski muzej. Na področju železnice pa je bil to čas, ko so po železniških tirih na območju današnje Slovenije vlekle vlake parne lokomotive.

Pripravila: Andreja Špitalar

Literatura:

Ramovš, Adela
2010 “Jože Hudales: Slovenski muzeji in etnologija: Od kabinetov čudes do muzejev 21. stoletja ….” Glasnik Slovenskega etnološkega društva 50(3/4): 118-119.