Mednarodni dan muzejev obeležujemo v Sloveniji 18. maja od leta 1977 na pobudo Mednarodnega muzejskega sveta ICOM (International Council of Museums) za večjo prepoznavnost muzejev v družbi. O zgodovini slovenskih muzejev se je nabral obširen opus besedil, ki obravnavajo razvoj od kabinetov čudes do muzejev 21. stoletja.

Lansko leto smo v Železniškem muzeju kot gosta na pogovor povabili nekdanjega ravnatelja muzeja Mladena Bogića. V pogovoru z Andrejo Špitalar je Bogić poslušalce navdušil, pa ne le s svojim izjemnim poznavanjem zgodovine železnic na Slovenskem, morda še bolj s svojim spominom, razgledanostjo po literaturi in zgodovini. Več o pogovoru si lahko preberete v prispevku – Najlepši spomini na delo v Železniškem muzeju so spomini na sodelavce in sodelavke. V letošnjem letu pa smo organizirali prireditev za različne generacije. Obiskalo jo je več kot 250 otrok s svojimi sorodniki in prijatelji.

Obiskovalci so si lahko samostojno in ob strokovno vodenem ogledu poleg parnih lokomotiv ogledali tudi zbirko železniških uniform ter se seznanili z razvojem železniškega omrežja in delovanjem signalnovarnostnih in komunikacijskih naprav. Še posebej pa si bili navdušeni nad vožnjo z vlakom vrtne železnice po dvorišču našega muzeja in nad vožnjo modelov vlakov, ki vozijo po tirih modelne makete na pravem železniškem vagonu. Topli sončni žarki so na obraze številnih obiskovalcev privabljali nasmehe ob čakanju na slastne Tady pavačinke v obliki lokomotiv. Nekateri pa so si ta čas krajšali čas na otroški delavnici. Odrasli obiskovalci so ob sproščenem, zabavnem in izobraževalnem dnevu opravili tudi nakupe daril za svoje prijatelje. Mednarodnega dneva v našem muzeju ni izpustila niti maskota Slovenskih železnic.

Foto utrinki:

Foto: A. Š.